Playmeteo.pl: Prognoza pogody dla Polski
Nowość: Prognozy modelowe playmeteo są teraz aktualizowane dwukrotnie w ciągu dnia, o 0900 (poranek) oraz 2100 (wieczór).

 
Prognoza pogody dla Polski
Mon 27 Sep - 17:30


SILNE OCHŁODZENIE I OBFITE OPADY ŚNIEGU
SILNE OCHŁODZENIE I OBFITE OPADY ŚNIEGU

Do Polski spływa ponownie chłodne powietrze arktyczne z północnego-wschodu, które przynosi spadki temperatury i obfite opady śniegu, głównie w strefie frontowej w południowej części kraju. Umacniający się wyż, który odpowiada za taki stan rzeczy w kolejnych dniach przemieszczać się będzie w kierunku południowym i w weekend obejmie swoim oddziaływaniem północną część kraju. W kolejnych dniach wyż odsunie się na zachód, nad Wyspy Brytyjskie i ustabilizuje zaleganie nad Polską chłodnego powietrza. Osłabniecie wyżu, a co za tym idzie zmiana cyrkulacji i wzrost temperatury spodziewany jest przez numeryczne modele pogody pod koniec przyszłego tygodnia. W najbliższą sobotę temperatura nad ranem za sprawą adwekcji chłodnego powietrza z północnego-wschodu spadnie od -4°C na zachodzie do -8°C na wschodzie. Lokalnie na wschodzie i południu występować będą opady śniegu. W ciągu dnia temperatura maksymalna nie powinna nigdzie przekroczyć pułapu 0°C, dominować będą wartości od -2°C na zachodzie do -6°C na wschodzie. Zachmurzenie będzie duże, lokalnie na wschodzie i w centrum kraju dalej będą występowały opady śniegu, a wiatr będzie umiarkowany oraz silny z kierunku północno-wschodniego. Noc z soboty na niedzielę będzie bardzo chłodna, temperatura może spaść nawet do -12°C na wschodzie kraju i -8°C na zachodzie. W wyniku rozbudowy klina wysokiego ciśnienia, zachmurzenie będzie stopniowo się zmniejszać. Niedziela powinna być więc słonecznym, ale niestety mroźnym dniem, z temperaturami od 0°C na zachodzie do -8°C na wschodzie. Dalej będzie dominować umiarkowany i silny wiatr północno-wschodni. W nocy z niedzieli na poniedziałek w południowo-wschodniej Polsce ponownie pojawią opady śniegu, a temperatura minimalna w całym kraju spadnie poniżej -6°C. Poniedziałek będzie trochę cieplejszym dniem niż niedziela, z temperaturami maksymalnymi od 3°C na zachodzie do -2°C na wschodzie, lokalnie będzie słonecznie, siła wiatru zacznie się zmniejszać. W nocy z poniedziałku na wtorek pojawią się obfite opady śniegu w północnej cześci kraju, temperatura minimalna wyniesie od 0°C na północy do nawet -6°C na południu. Wiatr zmieni swój kierunek na północno-zachodni i zachodni, a następnie północny. W ciągu dnia opady śniegu przemieszczą się do Polski południowej, a temperatura maksymalna wyniesie od 4°C na zachodzie do 0°C na wschodzie, na północy będzie słonecznie, na południowym-wschodzie pochmurnie. W kolejnych dniach pogoda powinna pozostać podobna jak do tej z wtorku.

Submitted: 16, March at 21:21


Playmeteo to nowy serwis pogodowy, który ma na celu zapewnienie rzetelnej prognozy pogody dla społeczeństwa. Nad naszymi prognozami czuwa zespół ekspertów, prezentujemy prognozy w formie numerycznej oraz opisowej, ostrzegamy przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi

Nasz system prognozy oparty jest na numerycznych symulacjach przy użyciu mezoskalowych modeli pogody, które korzystają z warunków początkowych i brzegowych modelu globalnego GFS obsługiwanego przez amerykańską służbę meteorologiczną NOAA National Centers for Environmental Prediction (NCEP).

Podczas gdy większość serwisów pogodowych bazuje na danych pochodzących z modeli w skali globalnej, nasz serwis wykorzystuje dużo dokładniejsze dane z modeli mezoskalowych. Dzięki temu zjawiska atmosferyczne są lepiej odzwierciedlane w symulacjach, a prognozy są dokładniejsze. Filozofią naszego serwisu jest dostarczanie rzetelnej informacji pogodowej dla każdego odbiorcy w sposób przystępny i łatwy w interpretacji. Ponieważ prognozy pogody zawsze zawierają pewien stopień niepewności, zachęcamy odwiedzających, aby korzystali również z innych danych pogodowych dostępnych w internecie i mogli uzyskać więcej informacji na temat prognozy pogody dla miejsca, które ich interesuje.Mapy
 3-godzinna suma opadu – ciśnienie atm.
 Łączna 3-godzinna suma opadu
 Temperatura na wys. 2m
 Prędkość wiatru na wys. 10m
 Zachmurzenie
 Temperatura/wys. geo. na poziomie 850 hPa
 Temperatura/wys. geo. na poziomie 500 hPa
 Temp. wody powierzchniowej Morza Bałtyckiego


Aktualne zdjęcie satelitarne
image-1

Aktualne wyładowania atmosferyczne
image-1

Pięć najcieplejszych miast
(19/03 - 08:00 )
  Augustów -4°C
  Bydgoszcz -4°C
  Gdańsk -4°C
  Gdynia -4°C
  Giżycko -4°C
Pięć najzimniejszych miast
(19/03 - 08:00 )
  Kwidzyn -13°C
  Gryfino -12°C
  Zakopane -12°C
  Nowy Targ -11°C
  Nowa Ruda -10°C
Pogoda w Polsce teraz
(Najnowsze dostępne dane)