Playmeteo.pl: Prognoza pogody dla Polski
Nowość: Prognozy modelowe playmeteo są teraz aktualizowane dwukrotnie w ciągu dnia, o 0900 (poranek) oraz 2100 (wieczór).

 
Prognoza pogody dla Polski
Mon 27 Sep - 17:30


ZMIANA CYRKULACJI - OCHŁODZENIE
ZMIANA CYRKULACJI - OCHŁODZENIE

Rozległy wyż, który w ostatnich dwóch tygodniach zapewniał w Polsce piękną i słoneczną pogodę z temperaturami niemal codziennie przekraczającymi 20°C oddala się na wschód do Azji. Jego miejsce zastępuje rozległy klin wysokiego ciśnienia, związanego z wyżem Azorskim, który tym razem rozbuduje się na zachód od naszego kraju. O ile nad Polską dalej będzie występowała "blokada" wyżowa, która dalej zapewni słoneczną i bezopadową pogodę oraz dalej będzie "tarczą" przed układami niskiego ciśnienia i frontami atmosferycznymi, położenie wyżu na zachód od Polski zapewni napływ chłodnego i suchego powietrza z północy, a nie tak jak było to poprzednio z ciepłego południa. Pierwsze spadki temperatury zostaną już zauważone w piątek, kiedy przy napływie z północy temperatury maksymalne osiągną od 15°C na zachodzie do 20°C na wschodzie kraju. W nocy temperatura w wielu miejscach może spaść nawet do 5-6°C, a lokalnie będą tworzyły się mgły i zamglenia. W sobotę oraz niedzielę będzie jeszcze chłodniej. W całym kraju będzie słonecznie, niemniej temperatury maksymalne będą dominować w zakresie od 10 do 14°C, lokalnie 16°C na południu kraju. W nocy z niedzieli na poniedziałek temperatury minimalne mogą osiągnąć 3-4°C, a na zachodzie kraju będą się tworzyć mgły i zamglenia. W poniedziałek temperatury maksymalne będą się wahać od 10 do 14°C, w godzinach wieczornych na zachodzie mogą się pojawić lokalne opady deszczu o niskim natężeniu. We wtorek modele numeryczne przewidują przechodzenie rozległej fali barycznej, która w wyniku frontu atmosferycznego może przynieść rozległe opady deszczu, a w środę nasilenie prędkości wiatru. W kolejnych dniach czekają nas kolejne spływy chłodnego powietrza z północy.

Submitted: 18, October at 04:19


Playmeteo to nowy serwis pogodowy, który ma na celu zapewnienie rzetelnej prognozy pogody dla społeczeństwa. Nad naszymi prognozami czuwa zespół ekspertów, prezentujemy prognozy w formie numerycznej oraz opisowej, ostrzegamy przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi

Nasz system prognozy oparty jest na numerycznych symulacjach przy użyciu mezoskalowych modeli pogody, które korzystają z warunków początkowych i brzegowych modelu globalnego GFS obsługiwanego przez amerykańską służbę meteorologiczną NOAA National Centers for Environmental Prediction (NCEP).

Podczas gdy większość serwisów pogodowych bazuje na danych pochodzących z modeli w skali globalnej, nasz serwis wykorzystuje dużo dokładniejsze dane z modeli mezoskalowych. Dzięki temu zjawiska atmosferyczne są lepiej odzwierciedlane w symulacjach, a prognozy są dokładniejsze. Filozofią naszego serwisu jest dostarczanie rzetelnej informacji pogodowej dla każdego odbiorcy w sposób przystępny i łatwy w interpretacji. Ponieważ prognozy pogody zawsze zawierają pewien stopień niepewności, zachęcamy odwiedzających, aby korzystali również z innych danych pogodowych dostępnych w internecie i mogli uzyskać więcej informacji na temat prognozy pogody dla miejsca, które ich interesuje.Mapy
 3-godzinna suma opadu – ciśnienie atm.
 Łączna 3-godzinna suma opadu
 Temperatura na wys. 2m
 Prędkość wiatru na wys. 10m
 Zachmurzenie
 Temperatura/wys. geo. na poziomie 850 hPa
 Temperatura/wys. geo. na poziomie 500 hPa
 Temp. wody powierzchniowej Morza Bałtyckiego


Aktualne zdjęcie satelitarne
image-1

Aktualne wyładowania atmosferyczne
image-1

Pięć najcieplejszych miast
(21/10 - 02:00 )
  Kołobrzeg 10°C
  Rzeszów 10°C
  Warszawa 10°C
  Biłgoraj 9°C
  Bydgoszcz 9°C
Pięć najzimniejszych miast
(21/10 - 02:00 )
  Zakopane 1°C
  Bielsk Podlaski 3°C
  Działdowo 3°C
  Iława 3°C
  Hajnówka 3°C
Pogoda w Polsce teraz
(Najnowsze dostępne dane)